Montaż fototapet

Jakich narzędzi użyć ?

Przed przystąpieniem do tapetowania przygotuj:

- pędzle: ławkowiec i mniejszy do podklejania krawędzi;
- nóż do tapet;
- rolkę dociskową do tapet lub gumowy wałek;
- klej do tapet;
- wiadro plastikowe;
- pion lub poziomicę;
- drabinę;
- folia malarska też może się przydać.


Fototapetę najlepiej naklejać w 2 osoby.

 

Jak przygotować podłoże?

Przed rozpoczęciem tapetowania ściany muszą być czyste i suche. Wszystkie ubytki, dziury należy uzupełnić i wyrównać. Powinno się również usunąć listwy przypodłogowe, gwoździe, a także włączniki i gniazdka elektryczne.

Sposób przygotowania podłoża zależy od jego rodzaju:
Ściany nowe - ściany pokryte gładzią gipsową, płyty gipsowo-kartonowe i inne chłonne powierzchnie gruntujemy odpowiednim środkiem gruntującym, najlepiej Ceresit CT17.
Ściany malowane - ściany zmywamy mydłem malarskim (w proporcjach 50-100 g/1 l wody). Czynność tę przeprowadzamy w kierunku od dołu do góry. Następnie przecieramy ścianę papierem ściernym, aby ułatwić wiązanie kleju i gruntujemy środkiem gruntującym, najlepiej Ceresit CT17.
Ściany wcześniej tapetowane - używamy środka do usuwania tapet. Moczymy tapetę gąbką lub szczotką. Przed namoczeniem ściany wyłączamy zasilanie, demontujemy wyłączniki i gniazdka a przewody zabezpieczamy taśmą izolacyjną. Po namoknięciu (15min.) usuwamy tapetę szpachlą, zaczynając od góry. Następnie wygładzamy i gruntujemy środkiem gruntującym, najlepiej Ceresit CT17.
Ściany wilgotne – dodatkowo pokrywa się warstwą zaprawy wodoszczelnej.

 

Jak naklejać ?
Po otrzymaniu fototapety należy ją rozwinąć, kładąc ją na czystej, suchej powierzchni, częścią zadrukowaną do góry. W przypadku fototapety składającej się z kilku brytów (pasów) należy rozwinąć wszystkie jej części i sprawdzić, czy wydruk nie posiada wad fabrycznych (odbarwień, deformacji, różnicy w rozmiarach i gramaturze poszczególnych elementów, lub niezgodności motywu graficznego na ich łączeniach).

UWAGA! Wszystkie fototapety papierowe przyklejamy na styk „krawędź w krawędź”.

1. Kiedy ściana jest przygotowana, wyznacz delikatnie ołówkiem pionowe linie pomocnicze w miejscu gdzie będzie znajdowała się krawędź fototapety, użyj do tego pionu lub poziomicy.
2. Rozrób klej; dla fototapet na podłożu lateksowym polecamy klej Metylan Special, natomiast do fototapet na podłożu flizelinowym polecamy klej Metylan Direct (klej do tapet należy stosować według wskazówek i zaleceń producenta).
3. Przygotuj bezpieczne miejsce do rozłożenia fototapety, kładąc ją tym razem zadrukowaną stroną na ziemię, najlepiej na czystym, suchym materiale ( gazety, folia malarska itp.)
4. W przypadku fototapety lateksowej, nanieś wcześniej rozrobiony klej na ścianę, równomiernie pokrywając dokładnie cały obszar, w miejscu, gdzie zamierzasz przykleić fototapetę. Ilość naniesionego kleju musi być odpowiednia do rodzaju ściany (szczegółowe informacje na ulotce, w opakowaniu kleju).
5. Po nałożeniu kleju na ścianę, nanieś klej na fototapetę (nie dotyczy fototapet flizelinowych, gdzie klej nakłada się wyłącznie na ścianę), dokładnie go rozsmarowując. Klej nakłada się od środka rozprowadzając na wszystkie strony i brzegi tapety.
6. Odczekaj ok. 3min.(dokładnie podany czas znajduję się na ulotce w opakowaniu kleju)
7. Fototapetę kleimy zawsze od strony okna lub od lewej strony zachowując kolejność elementów fototapety.
8. Zacznij naklejać od góry dociskając fototapetę w dół, pozbywając się pęcherzy powietrznych. Powstałe w wyniku przyklejenia pęcherzyki powietrza można usunąć rolką dociskową z góry na dół oraz od środka na brzegi.
9. Do dociśnięcia fototapety koniecznie używaj gumowego wałka do tapet lub rolki dociskowej.
10. Starannie wygładzaj i dociskaj wałkiem fototapetę, zwracając szczególną uwagę na to, aby krawędzie były dobrze dociśnięte do ściany.
11. Nadmiar kleju usuń delikatnie wilgotną miękką ściereczką lub gąbką,
UWAGA! Pomimo tego, iż fototapeta jest wykonana z wysokiej jakości materiału, należy obchodzić się z namoczonym brytem fototapety delikatnie. Pamiętaj również, że wydruk ma granice wytrzymałości na mechaniczne ścieranie.
12. Kolejne bryty (jeśli fototapeta składa się z kilku elementów) przyklejamy w ten sam sposób, precyzyjnie przyklejając obok siebie krawędź w krawędź.
13. Pozostaw fototapetę do wyschnięcia około 1-3 godzin.

 

JEŚLI MIMO WSZYSTKO CHCIAŁBYŚ ZLECIĆ PROFESJONALNY MONTAŻ - ZADZWOŃ lub NAPISZ

 

  • Dodaj link do:
  • facebook.com
Facebook